wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Zadbaj o swoją bieliznę!

Zadbaj o swoją bieliznę!


Jak prać bieliznę?


Bielizna wymaga odpowiedniej pielęgnacji, szczególnie ta wykonana z koronki. Przełoży się to znacząco na jej wygląd i kondycję. Niewłaściwe dbanie nawet o najbardziej ekskluzywną i drogą bieliznę może doprowadzić do zmiany jej kształtu i właściwości. Są dwie szkoły prania bielizny, ręczne i mechaniczne. Zwolenniczki prania ręcznego twierdzą, że delikatne biustonosze i majteczki nie przetrwają konfrontacji z bębnem pralki. Te drugie wychodzą z założenia, że nowoczesne pralki w połączeniu z odpowiednim zabezpieczeniem bielizny nie stanowią zagrożenia, a pranie ręczne nie tylko zabiera czas, ale też jest kłopotliwe.


Zanim zdecydujesz się na jedną z metod, zapoznaj się z informacją na metce. Jeśli producent zaleca pranie ręczne w zimnej wodzie, to tak postępuj. Przed rozpoczęciem prania zaszyj wszelkie drobne uszkodzenia, a haftki pozapinaj.


Wybieraj pranie ręczne i delikatne środki piorące

O ile jeszcze bawełnę, poliester i sztuczny      jedwab można prać w pralce, o tyle koronki
i satynę zdecydowanie lepiej czyścić ręcznie.  Niewątpliwie pranie ręczne przy użyciu  delikatnych środków piorących nie doprowadzi  do ruiny naszej konfekcji. Po wstępnej selekcji (bieliznę białą i kolorową należy prać oddzielnie) włóż bieliznę do ciepłej wody i dodaj np. płyn do prania bielizny, szare mydło, szampon dla dzieci czy płatki mydlane. Niezależnie jakiego środka użyjesz, musi on się dobrze rozpuścić w wodzie. Pamiętaj również, że wysoka temperatura jest jednym z największych wrogów bielizny koronkowej.
W następnej kolejności pozostaw bieliznę przez kilka chwil w wodzie, po czym delikatnie spierz brud.
 

Ryzyko uszkodzenia mechanicznego
 

Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się prać bieliznę w pralce, zastosuj specjalny woreczek lub pojemnik do prania biustonoszy push-up i usztywnianych. Bardzo ważne jest wybranie właściwej temperatury wody. Informację o dopuszczalnej temperaturze zazwyczaj znajdziesz na metce i trzeba się do niej bezwzględnie stosować. Zadbaj o specjalny środek do prania, standardowy proszek do prania jest za silnym detergentem do prania delikatnej bielizny. Jeśli już zdecydujesz się na zwykły proszek do prania to syp jego niewielką ilość.
 

Suszenie
 

Na koniec dobrze wypłucz i delikatnie wyciśnij nadmiar wody (nie należy robić tego zbyt mocno). Do suszenia rozłóż bieliznę na płasko. Pod żadnym pozorem nie susz bielizny w suszarce bębnowej.

Pamiętaj jednak, że nawet najbardziej delikatne traktowanie nie spowoduje nieśmiertelności bielizny.

 


Przejdź do strony głównej
© 2017 Zalara